12 grudnia uczniowie klas siódmych naszej szkoły wzięli udział w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez panią Anitę Stachowiak ze Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii. Warsztaty realizowane były na podstawie programu profilaktyki uniwersalnej „Smak życia, czyli debata o dopalaczach”. Celem warsztatów było dostarczenie młodzieży podstawowych informacji na temat „dopalaczy” i zagrożeń wynikających i ich używania, a w konsekwencji zwiększenia ostrożności i zmniejszenia otwartości na kontakty z tymi produktami.
W tym samym dniu odbyła się również prelekcja dla rodziców poruszająca tematykę „dopalaczy”.
„To właśnie tego wieczoru, od bardzo wielu wieków,
pod dachem tkliwej kolędy, Bóg rodzi się w człowieku”
(Emilia Waśniowska)
Zdrowych i spokojnych Świąt spędzonych w rodzinnym gronie, radości, pokoju, wytchnienia od codzienności a w Nowym Roku dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności życzą Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy i Uczniowie SP3
Szanowni Rodzice!
W dniu 12 grudnia b.r. (środa) odbędą się wywiadówki połączone z konsultacjami (17.00 - 18.30).
Klasy 1a i 2a rozpoczynają w salach. Rodziców klas VII, VIII i III zapraszamy na salę gimnastyczną.
Szanowni Rodzice!
Serdecznie dziękujemy za pomoc w zbiórce pluszowych misiów,artykułów plastycznych oraz innych pluszaków i zabawek. Zebrane rzeczy zostały przekazane Fundacji Mam Marzenie i w Dniu Pluszowego Misia zostały dostarczone dzieciom przebywającym w szpitalach.
W imieniu klasy 2a, która organizowała akcję oraz w imieniu małych pacjentów bardzo, bardzo dziękujemy!!!
Miś to najpopularniejsza zabawka na świecie. Maskotka ta lubiana jest przez wszystkie dzieci. Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest od 2002 r. Ustanowiono go w setną rocznicę powstania tej maskotki i rozpoczęcia jej produkcji. W szkołach, przedszkolach na całym świecie świętowany jest tradycyjnie 25 listopada. Ponieważ w tym roku dzień ten przypadł w niedzielę, świętowano w piątek i w poniedziałek.
W piątek uczennice naszej szkoły udały się do Przedszkola nr 7 w Łaziskach Górnych, a w poniedziałek spotkały się z uczniami najmłodszych klas naszej szkoły, czyli z klasą 1a i 2a. Z tej okazji dzieci zobaczyły prezentację multimedialną przybliżającą historię powstania tego święta oraz najsłynniejsze misie jakie znamy z bajek książkowych i filmowych. Starsze koleżanki przeczytały dzieciom Bajkę o misiu i mówiącym kamieniu oraz różne ciekawostki o niedźwiedziach.
Marta Larysz i Zuzanna Czempa z 8a oraz Dawid Witala z klasy 8b uczestniczyli w Miejskim Konkursie Historycznym „100 Lat Niepodległości Polski – bitwa na daty”. Dawid Witala zajął II miejsce.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
W dniach 7 i 8 listopada uczniowie klas siódmych i ósmych brali udział w programie profilaktycznym „Archipelag Skarbów”. Program realizowali „przewodnicy”: p. Agnieszka Łaś, p. Paulina Krawczyk oraz p. Mirosław Strumiński. W trakcie dwudniowych warsztatów młodzież miała okazję poznać sposoby radzenia sobie z „tygrysami”, które mieszkają w „dżungli”, jaką jest wnętrze człowieka.
Uczniowie podczas warsztatów otrzymali cenne wskazówki, jak mogą sobie radzić, m.in. ze złością i gniewem, zakochaniem oraz jak mogą trenować siłę własnego charakteru. Ważnym elementem warsztatów był trening asertywności, w którym uczniowie mieli okazję ćwiczyć umiejętność przeciwstawienia się negatywnej presji rówieśników.
W trakcie programu poruszano także takie tematy jak: randki, pasje, marzenia, uzależnienia i ich skutki. Ciekawym elementem spotkań były wywiady, doświadczenia sławnych osób. Uczniowie chętnie brali udział w scenkach i zadaniach „Archipelagu Skarbów”. Otrzymywali w zamian prezenty ze skrzyń.
Drugiego dnia odbył się Festiwal Twórczości Archipelagu Skarbów. Chętni uczniowie przygotowali: prezentację multimedialną, plakat, wiersz związane z tematyką warsztatów. W drugim dniu realizacji programu obyła się także prelekcja dla rodziców prowadzona przez „przewodników” Archipelagu Skarbów.
Pragniemy poinformować, iż z dniem dzisiejszym przenieśliśmy stronę internetową Szkoły Podstawowej nr 3 w Łaziskach Górnych na inny serwer. Nowa domena to:
Zmienił się także adres mailowy szkoły. Obecny adres e-mail do kontaktu ze szkołą to: sekretariat@sp3.laziska.pl.
Przy okazji pozwolę sobie przypomnieć parę informacji związanych z szybszym ładowaniem się strony.
Czasami przy długim ładowaniu się strony pomaga wyczyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki internetowej. Dla najbardziej popularnych przeglądarek w systemach Windows robi się to skrótem CTRL+F5.
W związku ze zmianą adresu WWW, jeżeli mamy dodaną stronę szkoły w jakiś zakładkach w przeglądarce, to należy zmienić adres URL (prawy klawisz myszy i pozycja: Edytuj w przeglądarce Google Chrome, Właściwości w przeglądarce Mozilla Firefox lub Edytuj adres URL w przeglądarce Microsoft Edge). Stary adres automatycznie przekieruje nas na właściwą stronę tylko do końca grudnia br. Potem pojawi się komunikat: Niestety, nie udało się odnaleźć tej strony.
Mamy nadzieję, że znacznie krótszy adres domenowy ułatwi wpisywanie adresu naszej strony w pasku adresu przeglądarki internetowej.
z poważaniem,
administrator
To motto przyświecało podczas obchodów Setnych urodzin Naszej Niepodległej Ojczyzny. W związku z tym w SP 3 im. Mikołaja Kopernika odbyła się uroczysta akademia, którą swoją obecnością zaszczycili zaproszeni goście:
– pan Jan Ratka – zastępca Burmistrza naszego miasta,Bez przeszłości nie byłoby Naszej Niepodległej, dlatego w ten wyjątkowy jesienny dzień zaproszono wszystkich w podróż, podczas której przypomniano losy naszej Ojczyzny. Dziadek Józef Piłsudski opowiadał wnuczce o historii Polski, a chór uświetnił akademię pięknymi pieśniami patriotycznymi. Ukoronowaniem występów było odtańczenie przez uczniów poloneza.
Uroczystość została upamiętniona poprzez dwa symbole: siły – dąb i wolności – biało–czerwone balony. Przed budynkiem szkoły zasadzono dąb – znak siły, jaka tkwi w naszej ziemi, naszej historii, przeszłości i tradycji. Wierzymy, że jako symbol długowieczności, będzie nam przypominał o Polsce i jej drodze do niepodległości. Na zakończenie wzruszającej akademii wypuszczono w niebo białe i czerwone balony – jako symbol wolności.
Była to prawdziwa lekcja historii i patriotyzmu!
Szanowni Państwo, w środę 7 listopada b.r. o godz. 17.00 odbędą się spotkania z wychowawcami.
Wywiadówka dla rodziców uczniów klas VII-VIII rozpocznie się na sali gimnastycznej.
Rodziców uczniów klas młodszych zapraszamy do sali nr 1, a rodziców uczniów klas III gimnazjalnych zapraszamy do sal na II piętrze.
Serdecznie zapraszamy!
25 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Krakowa, gdzie odbywały się XXII Międzynarodowe Targi Książki. W tym roku hasłem przewodnim były słowa Artura Péreza-Reverte z powieści Królowa Południa „Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę”. Na zwiedzających czekała oferta 615 wystawców z 20 krajów, 781 autorów oraz ponad 1000 godzin programu towarzyszącego tej imprezie. Gościem honorowym w tym roku była Szwecja. Uczniowie mogli zapoznać się z ofertą wydawnictw, zdobyć plakaty, zakładki, gadżety oraz kupić książki po atrakcyjnej cenie. Wyjazd na Targi Książki dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń.
W związku z obchodami 100 rocznicy Niepodległości Polski zorganizowany został wieczorek z historią, podczas którego śpiewano pieśni patriotyczne, można było zagrać w gry planszowe dotyczące wydarzeń z naszej przeszłości oraz rozwiązywać quizy historyczne.
Pod takim tytułem rozpoczął się projekt ekologiczny Erasmus+ w Szkole Podstawowej nr 3 w Łaziskach Górnych. Szkoła otrzymała środki finansowe z Komisji Europejskiej na realizację tego przedsięwzięcia.
Ekologia to bardzo obszerny temat, dlatego w projekcie bierze udział aż sześć krajów: Niemcy, Belgia, Rumunia, Włochy, Holandia i Polska. Projekt zaplanowano na dwa lata i obejmuje trzy podróże naszej młodzieży: do Niemiec, Rumunii i Belgii oraz jedną wizytę w Polsce. Pierwsze spotkanie z młodzieżą z Rumunii i z Belgii odbyło się w Łaziskach Górnych. W dniach od 15 do 18 października gościliśmy w naszej szkole uczniów z Belgii i z Rumunii. Uczniowie zamieszkali w polskich rodzinach, które przyjęły ich bardzo serdecznie i rodzinnie.
Od razu przystąpiliśmy do realizacji naszego projektu i tematu wizyty. Temat był nieprzypadkowy, bo dotyczył „Produkcji węgla kamiennego i brunatnego w Polsce oraz zmian klimatycznych” W poniedziałek przystąpiliśmy do działania. Spotkanie w szkole rozpoczęło się prezentacją multimedialną na temat przemysłu górniczego w Polsce i wpływu wydobycia węgla na nasz region. Następnie udaliśmy się na wycieczkę do kopalni Luiza w Zabrzu, gdzie zostaliśmy przywitani górniczym pozdrowieniem „Szczęść Boże”. Młodzież z Rumunii i Belgii miała okazję zobaczyć naocznie, jak 300 metrów pod ziemią odbywa się wydobycie węgla w Polsce. Młodzi z Rumunii zadawali wiele pytań, bo w Balrii, skąd przyjechali, nie ma przemysłu węglowego. Natomiast młodzież z Belgii zna z historii, że na terenie ich państwa rozwijał się przemysł węglowy, ale obecnie został zastąpiony innymi alternatywnymi źródłami energii. Nasi uczniowie chętnie opowiadali o tradycji związanej z górnictwem i jak jest ona pielęgnowana na Górnym Śląsku i w ich rodzinach.
Ekologia i zmiany klimatyczne mają wielki wpływ na nasze życie i otoczenie. O tym można mówić również w Krakowie. Zwiedzanie zabytków połączyliśmy z tematami ekologicznymi, co było bardzo ciekawym odkryciem dla młodzieży. Miasto Kraków boryka się w okresie jesienno-zimowym ze smogiem, który spowodowany jest m. in. systemem ocieplania większości budynków węglem. Młodzież była zachwycona pobytem w Krakowie i bogatą historią tego miasta.
W trzecim dniu wizyty zajmowaliśmy się zmianami klimatycznymi. Jest to bardzo obszerny temat, bo obejmuje zagadnienia dotyczące całej naszej planety. Młodzież miała okazję współpracować w grupach międzynarodowych, rozmawiać ze sobą w różnych językach. Komunikowaliśmy się nie tylko w języku angielskim i niemieckim, ale stworzyliśmy również słownik wyrazów belgijskich i rumuńskich. Projekt podsumowaliśmy wizytą w Muzeum Śląskim w Katowicach, gdzie jak w soczewce odbiły się tematy ekologii, produkcji węgla i plany na przyszłość dla Polski i naszego regionu.
Drodzy rodzice, bardzo serdecznie dziękujemy, że stworzyliście wspaniałe warunki dla naszych gości z Belgii i Rumunii. Byli zachwyceni pobytem w waszych rodzinach. Nasza, młodzież potrafi się integrować. Powstało wiele dobrych emocji i więzi między nimi. Jesteśmy Wam wdzięczni za każdy gest dobrej woli. Nasi uczniowie wyjeżdżają do Niemiec w lutym, do Rumunii w maju i do Belgii we wrześniu 2019r. Czekamy już z niecierpliwością na spotkanie z naszymi przyjaciółmi. Serdecznie pozdrawiamy.
Nasza szkoła dołączyła do projektu "BohaterON. Włącz historię", który ma na celu upamiętnić Powstańców Warszawskich. Więcej informacji o projekcie na stronie internetowej http://www.bohaterONwtwojejszkole.pl Uczniowie na godzinie wychowawczej rozmawiali na powyższy temat, później przystąpiono do wypełnienia kartek dla powstańców.
16 Października minęło 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Z tej okazji Samorząd Uczniowski poprowadził audycje o tym pięknym wspomnieniu.
Wspólnie wysłuchaliśmy audycji o życiu Karola Wojtyły a także słyszeliśmy słynne „Habemus Papam”.
Usłyszeliśmy także piękną pieśń „Barka”.
Zbliża się Święto Edukacji Narodowej, które w tym roku przypada w niedzielę.
Naszym najlepszym i najukochańszym Nauczycielom życzymy dużo wytrwałości, siły, zdrowia i cierpliwości przy wychowywaniu młodego pokolenia do przyszłości.
Zawsze kochający uczniowie!
Dnia 2 Października 2018 roku odbył się Chrzest klasy 7a, 7b i 1a.
Na samym początku wytypowane zostało Jury w którym zasiedli: pani Dyrektor Grażyna Mendecka , pani Iwona Słomiany a także pan Krzysztof Wołczko.
Następnie każda z klas zaprezentowała się swoim okrzykiem, ubiorem w barwach polskich, a także w krótkiej scence z wiązanej z postacią historyczną lub legendarną.
Wszyscy się bawili wspaniale rywalizując w różnych konkurencjach zaczynając od zjedzenia jabłka beż użycia rąk, malowania portretu wychowawcy po robienie warkoczy koleżankom z klasy i tańca z wychowawcą. Każda klasa kibicowała swoim koleżankom i kolegom z klasy jednak najgłośniej robiła to klasa 1a.
Na koniec każda klasa została przyjęta do grupy Kopernika natomiast klasa 1a i 7b zostały dodatkowo przyjete do grupy Super Kopernika. Gratulacje!
Drodzy rodzice i uczniowie
Nasza Szkoła została włączona do projektu Erasmus +
Projekt finansowany ze środków Komisji Europejskiej.
Temat projektu: „Nasza ziemia, naszą przyszłością”
Czas trwania : od 1.09.2018 do 31.08.2020r.
Kraje uczestniczące w projekcie:
Zaplanowano 4 spotkania młodzieży:
Uczniowie będą mieszkać w polskich rodzinach. Sniadania i kolacje w polskich rodzinach obiad w szkole lub na wycieczce. Współpracować będziemy z firmą Vouager transport, Urzędem Miasta spotkanie z Burmistrzem itp. Zorganizujemy wycieczkę do Krakowa, kopalni Guido w Zabrzu oraz spacer na hałdę. Wykonamy prezentacje multimedialne pt. „Przemysł węglowy w Polsce i na Górnym Śląsku oraz ochrona środowiska”.
Zapraszamy uczniów i rodziców do udziału w projekcie
ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI
„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska.”
Józef Piłsudski
W związku z obchodami 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości 26 września 2018 r. po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Bractwa Kerin. Tym razem uczniowie mogli przeżyć drogę do Wolnej Polski, poznać historię naszego kraju, od czasów Rzeczypospolitej XVI i XVII wieku aż do Odzyskania Niepodległości w 1918 r. Uczniowie byli świadkami powstania Kościuszkowskiego, mogli poznać postać Marszałka Piłsudskiego, obserwować jego działania od najmłodszych lat do Bitwy Warszawskiej.
Była to wspaniała lekcja PATRIOTYZMU!
„Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym.”
Winston Churchill
W związku z obchodami 100 Rocznicy Niepodległości Polski zorganizowano w naszej szkole Dzień Patriotyzmu i pojechaliśmy 25 września do Multikina w Katowicach na film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Byliśmy pod wrażeniem postawy polskich lotników. Elitarny odział polskich asów przestworzy i ich dokonania w bitwie powietrznej o Anglię w 1940 roku zrobiły na młodzieży duże wrażenie. Historia podniebnych bohaterów na długo zostanie w naszej pamięci. Czuliśmy dumę z tego, że jesteśmy Polakami. Był to prawdziwy Dzień Patriotyzmu!
Szanowni Rodzice, serdecznie zapraszamy na pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z wychowawcami.
Na spotkaniach omówione zostaną sprawy klasowe, dokumenty szkolne, zasady udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej, organizacji egzaminów zewnętrznych i rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych/ponadpodstawowych oraz zasady rekrutacji do projektu unijnego „Szyte na miarę”. Państwa obecość jest niezbędna do odbioru loginu i hasła do dziennika elektronicznego.
Wywiadówki odbędą się w środę 12 września o godz. 17.00.
Dziś w naszej szkole odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego. Wypoczęci i opaleni uczniowie wracają do nauki po dwóch miesiącach słonecznych wakacji. Życzymy wszystkim powodzenia, szczególnie klasom 3 i 8, które przystąpią w tym roku do ważnych egzaminów. Równocześnie witamy nowe koleżanki i kolegów z klasy 1 i klas 7a i 7b w murach naszej szkoły.
Tego samego dnia odbyło się też pierwsze spotkanie Samorządu Uczniowskiego. Powołaliśmy sekcje oraz ustaliliśmy plan działania. W tym roku na czele SU stoją: p.Ewa Wolska oraz p.Zofia Kozyra. Chętnych do Samorządu serdecznie zapraszamy!
Pragniemy również poinformować, że już 7 września (piątek) odbędą się wybory na przewodniczącą/przewodniczącego szkoły. Tegoroczni kandydaci to: Łucja Walkowicz, Magdalena Jopek oraz Łukasz Czarnecki. Zapraszamy do zapoznania się z plakatami wyborczymi uczestników, które za niedługo pojawią sie w naszej szkole.Informujemy, że akademia rozpoczynająca rok szkolny 2018/19 odbędzie się w poniedziałek – 3 września, o godz. 9.30 na sali gimnastycznej szkoły. Zapraszamy uczniów klasy 1a razem z opiekunami, uczniów klasy II a, uczniów klas VII i VIII SP oraz klas III G.
W tym dniu będzie możliwość wykonania pamiątkowych fotografii oraz zdjęć legitymacyjnych na świetlicy szkolnej.
Msza Święta inaugurująca nowy rok szkolny 2018/2019 zostanie odprawiona w kościele o godz. 8:00.
![]() | +48 322241066 |
![]() | +48 510790884 |
![]() |