Dziś, 23 czerwca, podsumowaliśmy rok szkolny klas I, II i III. Zamknęliśmy nasze książki i uściskaliśmy wychowawców. Pożegnaliśmy naszych trzecioklasistów. Nie obyło się bez wzruszeń, łez i pełnych ciepła uśmiechów przy wspominaniu minionych trzech lat.
Żegnając się z Wami życzymy wszystkim udanych wakacji, dużo słońca, mało deszczu, mnóstwa atrakcji i zera zmartwień.
Rok szkolny 2016/2017 dobiegł końca.
Odpoczywajcie i zbierajcie siły na nowy rok szkolny. Absolwentom życzymy powodzenia w nowych szkołach. Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa.
Miłych wakacji życzy Dyrektor i Grono pedagogiczne.
Sukces naszych uczennic na XXV Turnieju Nocy Świętojańskiej. 22 czerwca drużyna z naszego gimnazjum zdobyła I miejsce pokonując SP 1 Łaziska Górne (2:1) oraz I LO z Mikołowa (2:0). Brawa dla dziewczyn (w składzie: Julia Stobiecka, Jagoda Czerwik, Oliwia Janik, Magda Jopek, Ewelina Porębska, Julka Duc, Martyna Marek) oraz trenera Jerzego Rybija! Brawa należą się także dziewczynom z SP 1, które za rok będą uczennicami naszego gimnazjum.
Jesli chcecie wiedzieć więcej o tym jak przebiegała rywalizacja sportowa w roku szkolnym 2016/2017, to przeczytajcie sprawozdanie z zawodów za 2016/2017. Możecie tam również zobaczyć kilka zdjęć.
1 czerwca był w naszej szkole dniem podwójnie wyjątkowym. Świętowaliśmy nie tylko Dzień Dziecka, ale również obchodziliśmy Europejski Dzień Sportu, który został zorganizowany przez całą społeczność uczniowską i nauczycieli z ogromnym zaangażowaniem. Tamten dzień rozpoczęliśmy piękną akademią przedstawiającą krótką podróż po Europie, a następnie każda klasa prezentowała swój kraj. Prezentacja poszczególnych krajów polegała na przygotowaniu stanowiska z tradycyjnymi potrawami, plakatu oraz charakterystycznego stroju. Całość okazała się prawdziwą eksplozją smaków, kolorów i kreatywnych pomysłów. Pojawiły się boginie greckie, francuscy artyści, hiszpańskie seniority, Harry Potter a nawet londyńska budka telefoniczna, specjalnie przygotowana na tę okazję.
Po prezentacji krajów i degustacji przygotowanych potraw rozpoczęły się emocjonujące rozgrywki sportowe oraz gra terenowa. Uczniowie z pełną determinacją rozegrali mecze piłki nożnej i siatkówki plażowej, wzięli udział w konkurencjach takich jak rzut kulą, skok w dal, skok na skakance czy wyciskanie sztangi. Odbyły się też turnieje tenisa stołowego i badmintona. Po zakończeniu wszystkich konkurencji zwycięzcy otrzymali medale i dyplomy gratulacyjne.
Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem przyczynili się do zorganizowania akcji zbierania nakrętek oraz zbiórki pieniędzy w naszej szkole.
Kwoty uzyskane ze zbiórki pieniędzy i nakrętek zasilają konto fundacji, dzięki której prowadzone są rehabilitacje wzroku.
Gosia Makosz z rodziną
19 maja 2017 roku odbył się Powiatowy Konkurs Czytelniczy „Nastolatek w świecie, czyli całkiem dorosłe problemy młodych bohaterów”. Drużyna z naszego gimnazjum w składzie: Julia Niedzielska, Kinga Śliż i Patrycja Toman – uczennice z klasy IIIC zdobyły III miejsce. Dziewczyny musiały wykazać się dokładną znajomością treści książek i rozwiązać wiele różnorodnych zadań( m.in. rozwiązanie krzyżówki, testu i wykreślanki, rozpoznanie bohaterów oraz przyporządkowanie rekwizytów charakterystycznych do danej postaci literackiej). Oprócz tego drużyna wykonała oryginalny plakat zachęcający do przeczytania jednej z konkursowych książek. Poziom był jak zawsze bardzo wysoki ale nasze uczennice doskonale poradziły sobie z zadaniami.
Gratulujemy!
Berlin miasto inne niż wszystkie wycieczka szkolna z Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika.
Podróże kształcą „Reisen machen klug” – oto hasło przewodnie kolejnej, zagranicznej wycieczki zorganizowanej przez panią Zofię Kozyrę, nauczycielkę języka niemieckiego w Gimnazjum nr 1. W zeszłym roku był Wiedeń, a w tym roku w dniach 26-28 kwietnia wybraliśmy się do stolicy Niemiec.
Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Alexanderplatz ( plac Aleksandra), którego nazwa pochodzi od imienia cara Rosji – Aleksandra I. Ciekawostką jest to, że przez plac codziennie przewija się 300 000 osób, a po jego zachodniej stronie znajduje się dworzec kolejowy, który skupia ważny węzeł komunikacyjny. Bardzo duże wrażenie zrobiła na nas Wieża Telewizyjna (jej wysokość sięga 368 metrów), skąd podziwialiśmy panoramę Berlina. Do dziś w całych Niemczech nie ma większej budowli. Będąc w tym niezwykłym mieście, nie można zapomnieć o Katedrze w Berlinie zbudowanej na polecenie cesarza Wilhelma II. Wieczorem udaliśmy się na spoczynek do Torzymia, aby następnego dnia rozpocząć dalsze zwiedzanie.
Kolejny dzień zapowiadał się jeszcze ciekawiej, rozpoczęliśmy go od wycieczki statkiem po rzece Sprewa, wzdłuż której podziwialiśmy budynki Parlamentu położone nad jej brzegiem. Dalej udaliśmy się do Niemieckiego Muzeum Techniki, gdzie mieliśmy okazję przyjrzeć się wystawie dawnych i najnowszych wynalazków, począwszy od zwykłych urządzeń po statki, samoloty, lokomotywy czy samochody. Prawdziwą lekcją historii był dla nas pobyt pod Bramą Brandenburską symbolizującą upadek muru berlińskiego, a od roku 1990 będącą symbolem pokoju i wolności. Obok Bramy Brandenburskiej znajduje się Muzeum Holokaustu – miejsce głębokiej zadumy nad, martyrologią narodu Żydowskiego. Uwieńczeniem dnia był pobyt w jednym z urokliwych miejsc – Poczdamie, jego główną atrakcją jest kompleks pałacowy Sanssouci, zbudowany przez Fryderyka Wielkiego. Nie można pominąć faktu, że tu miała miejsce Konferencja Poczdamska.
Ostatni dzień był inny niż pozostałe. Spędziliśmy go na Wyspie Tropikalnej, cieszącej się w ostatnim czasie niezwykłą popularnością. W tym monumentalnym centrum rozrywki czekało na nas wiele niespodzianek, np. las tropikalny, laguna, plaża z piaskiem, rwąca rzeka w Amazonii, kompleks basenów. Pełni wrażeń, radości i pogody ducha wróciliśmy do deszczowych Łazisk. Po tak udanej wycieczce. aż chce się przywołać cytat z przemówienia Johna F. Kennedy'ego, który podczas swojego pobytu w Berlinie 23 czerwca 1963 roku powiedział „jestem berlińczykiem”.
Jak co roku w naszej szkole odbył się interdyscyplinarny konkurs Młodzi Kopernicy. Konkurs adresowany był do uczniów wszystkich łaziskich szkół podstawowych i obejmował 3 kategorie: język angielski, matematyka oraz historię, a każdy uczestnik mógł wziąć udział tylko w jednej kategorii. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 17 uczniów.
Mamy zaszczyt poinformować, że zwycięzcami konkursu zostali:
Język angielski:
Matematyka:
Historia:
Uczniowie naszej szkoły Patrycja Toman, Julia Niedzielska, Julia Wawrzyniak, Aleksandra Pieczonka oraz Michał Lupa wzięli udział w III Świętojańskim Turnieju Wiedzy o Łaziskach – „Historia i dzień dzisiejszy Łazisk Górnych”.
Konkurs odbył się 9.05.2017r. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Został zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Łazisk i Urząd Miasta.
Czekamy na wyniki !
Szanowni Rodzice!
W dniu 17 maja 2017 roku (środa) o godzinie 17.00 odbędą się wywiadówki dla rodziców.
Udział Państwa w tym spotkaniu jest bardzo ważny, gdyż otrzymają Państwo kody dostępu do Dziennika Elektronicznego (odbiór wyłącznie osobisty).
Drodzy uczniowie klas III oraz rodzice uczniów klas III,
W związku z ukazaniem się Rozporządzenia MEN z dnia 14 III 2017r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego na lata szkolne 2017/2018-2019/2020 do trzyletniego liceum ogólnokształcącego, czteroletniego technikum i branżowej szkoły I stopnia, dla kandydatów będących absolwentami dotychczasowego gimnazjum (Dz.U. poz.586) oraz Postanowienia Śląskiego Kuratora Oświaty nr OP-OR.110.2.19.2017 z dnia 13 kwietnia 2017r zamieszczamy zaktualizowaną prezentację dotyczącą rekrutacji do szkół ponadgimanzjalnych.
Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dziękuje sztabowi Gimnazjum nr 1 w Łaziskach Górnych za niezwykłą przyjaźń, którą od was otrzymaliśmy w czasie finałów. Nasze styczniowe granie wspiera polską medycynę i ratuje zdrowie i życie najmniejszych pacjentów i seniorów. Dziękujemy za wsparcie, dzięki któremu możemy, w zgodzie z najwyższymi standardami realizować ogólnonarodowe programy medyczne i edukacyjne. Dziękujemy drodzy przyjaciele! Pamiętajcie, że gramy do końca świata i jeden dzień dłużej!
Z wiosną rozkwita piękno natury, Wielkanoc pokój z nadzieją przynosi, radość się rodzi…
Wesołych Świąt!
Ostatni czas należał do poezji, a więc do refleksji… do chwil zatrzymanych w biegu kolejnych zdarzeń codzienności. Patrycja Hajduga z klasy II a oraz Emilia Powązka z klasy II b stały się uczestniczkami świata, „w którym widok na inne wzgórza rozlega się w ciszy”. Wzięły udział w III Powiatowym Konkursie „Poezja – śpiew duszy” na temat życia i twórczości Wisławy Szymborskiej, wykazując się wrażliwością oraz wyczuciem słowa poetyckiego.
Z kolei Michał Lupa z klasy III c zaprezentował się w Turnieju Recytatorskim oraz w Turnieju Poezji Śpiewanej w ramach kolejnej edycji Konkursu Recytatorskiego „Mały OKR 2017” w Katowicach. Wspaniały, młody człowiek , kochający teatr, jak zwykle brawurowy na scenie zaśpiewał piosenkę pt. „Już taki jestem zimny drań”. Dopełnił jej wykonanie utworem „Teatr uczy nas żyć”, świetnie ilustrującym pasję Michała. Jako deklamator zaproponował teksty Ludwika Jerzego Kerna oraz Macieja Pieprzycy.
Piękne jest to, że młodzi ludzie udowadniają swą wrażliwością, że dołączają do festiwalu zdziwień, zadziwień oraz zdumień, dzięki czemu malują życie zdaniami ciekawymi i wcale nie tak krótkimi. Po prostu… Chce się żyć!
Od 2016 roku nasza szkoła realizuje projekt europejski „Nowoczesny nauczyciel to lepsza przyszłość ucznia”. Szkoła otrzymała dofinansowanie z programu PO WER „Zagraniczna mobilność kadry edukacji szkolnej” i jego realizacja odbywa się na zasadach programu Erasmus Plus. Naszym celem jest maksymalne wykorzystanie potencjału intelektualnego naszych uczniów i zapewnienie im warunków do rozwoju swoich pasji oraz zainteresowań. Unowocześnienie procesu kształcenia poprzez zastosowanie technik cyfrowych, nowoczesnych form i metod pracy znacząco wpłynie na motywację naszych uczniów do nauki oraz wyniki egzaminów zewnętrznych.
Dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu czterech naszych nauczycieli (języka angielskiego – Agnieszka Muszer, Monika Profaska oraz matematyki – Jacek Cembrzyński, Aleksandra Hołdyk) wzięło udział w szkoleniach w Hiszpanii.
W ramach w przygotowań do wyjazdu nauczyciele matematyki przez kilka miesięcy uczestniczyli w kursie języka angielskiego, a tuż przed wyjazdem wszyscy uczestnicy odbyli intensywny kurs hiszpańskiego, podczas, którego zostali zapoznani z kulturą, zwyczajami i geografią Hiszpanii.
W marcu tego roku nauczycieli wyruszyli na szkolenia do uroczego miasta Alcala de Henares w pobliżu Madrytu. Podczas zajęć poznali nowoczesne i innowacyjne metody nauczania, które mamy nadzieję zmienią oblicze szkoły i uatrakcyjnią procesu nauczania. Pobyt w Hiszpanii umożliwił wymianę doświadczeń z nauczycielami z wielu państw europejskich, a także zaowocował nawiązaniem współpracy z różnymi szkołami.
Poza nauką był też czas na zwiedzanie Alcali de Henares oraz Madrytu. Była to okazja żeby lepiej poznać historię Hiszpanii oraz spróbować wspaniałych tapas dostępnych w każdej restauracji. Udział w zagranicznym projekcie i czas spędzony w międzynarodowym towarzystwie to niezwykłe doświadczenie i niezapomniana przygoda.
W minioną środę odbyło się spotkanie informacyjne dla uczniów klas III i ich rodziców poświęcone strukturze szkolnictwa ponadgimnazjalnego, rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych a także organizacji egzaminów. Następnie swoją ofertę edukacyjną przedstawiły wszystkie szkoły ponadgimnazjalne powiatu mikołowskiego – filmy promocyjne, ulotki, broszury, a nade wszystko bezpośrednia rozmowa z uczniami i nauczycielami tych szkół cieszyły się dużym zainteresowaniem zebranych.
Dziękujemy rodzicom i uczniom za liczne przybycie!
Szanowni Rodzice!
W dniu 29 marca 2017 roku (środa) o godzinie 17.00 odbędą się wywiadówki dla rodziców.
Rodziców uczniów klas III oraz uczniów klas III zapraszamy na salę gimnastyczną na część informacyjną poświęconą: organizacji egzaminów gimnazjalnych oraz rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Swoją ofertę edukacyjną przedstawią szkoły ponadgimnazjalne powiatu mikołowskiego. Zapraszamy Rodziców wraz z dziećmi - WAŻNE!
Rodziców uczniów klas I i II zapraszamy od razu na spotkanie z wychowawcami do sal.
W starożytnej Grecji Wielkie Dionizje odbywały się na przełomie marca i kwietnia. My, to znaczy: uczniowie, nauczyciele, rodzice , przeżyliśmy święto teatru i poczuliśmy siłę katharsis na przełomie lutego i marca 2017 roku – i to podwójnie. Cel sztuki scenicznej z pewnością został osiągnięty, tak jak życzył sobie tego Arystoteles. A stało się to dzięki przedstawieniu pt. „Wujek.81. Czarna ballada”, na które wybraliśmy się do Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego.
Zobaczyliśmy wspaniałe widowisko, prawdziwą syntezę sztuk. Pięknie połączyły się słowo, muzyka, taniec, śpiew. I co bardzo ważne, po raz pierwszy poczuliśmy, że o tym, co ważne, o tym, co dotyczy historii i tragicznych wydarzeń PRL-u można opowiedzieć bez powtarzającej się zwykle patetycznej martyrologii. Co nie oznacza, że w przedstawieniu zabrakło potrzebnej refleksji. Jest jej wiele, zostaje jeszcze długo po przedstawieniu, a dotyczy przemijania, cierpienia, poświęcenia, buntu, miłości, radości życia wbrew przeciwnościom losu i historii.
Przeżyliśmy żywą, ciekawą i potrzebną lekcję historii, w której znalazły się obrazy peerelowskiej codzienności , ukazane niczym zatrzymane kadry. A wszystko to w konwencji musicalu, w którym niezwykłe, przejmujące teksty wyśpiewał śląski raper. Miłosz Borycki stał się łącznikiem pomiędzy minionymi a współczesnymi czasami. Zaprosił młodszą część widowni do tego, by nie być obojętnym wobec poznawanych obrazów śląskiej historii.
Dodajmy, że wieczór był niezapomniany, ponieważ na scenie podziwialiśmy Michała Lupę, który wcielił się w rolę Grzegorza- jednego z czwórki chłopców. Z ich perspektywy poznajemy wydarzenia z tamtych lat. Michał zagrał wyśmienicie. Jego talent i osobowość z pewnością zapowiadają kolejne wielkie role. Dziękujemy Michałowi za tak niezapomniane chwile.
Paweł Lamża, uczeń klasy 2b w ostatnim czasie osiągał znaczne sukcesy w konkursach matematycznych:
25 Finał WOŚP odbył się 15 stycznia 2017 roku w Miejskim Domu Kultury w Łaziskach Górnych. Od wczesnych godzin porannych, bo już od 7.30 na ulicach kwestowali wolontariusze. W tym roku kwestowało 42 wolontariuszy – byli to głównie uczniowie Gimnazjum nr 1 a także Harcerze, uczniowie Zespołu Szkół Piastów Śląskich i SP1. Z roku na rok udaje się nam zebrać coraz wyższe kwoty i tak było w tym roku, ponieważ pobiliśmy ubiegłoroczny rekord aż o 12,000 zł a cała kwota zebrana podczas finału wynosi 37461,10 zł.
Największą kwotę zebrała Klaudia Salamon 1541 zł, drugie miejsce Julia Duc 1517 zł a trzecie Patrycja Hajduga 1499,85 zł.
Dla mieszkańców Łazisk przygotowaliśmy jeszcze więcej atrakcji niż w ubiegłym roku, dlatego też przygotowania do Finału trwają kilka miesięcy. Od godzin rannych dla dzieci odbył się bal przebierańców; zajęcia z kreatywności, gdzie były przeprowadzane ciekawe doświadczenia; zajęcia z dogoterapii; zajęcia z psiakiem ze schroniska z Rudy Śląskiej; teatr Lalek: turniej Darta: robotyka Lego. Przed MDK pokaz pierwszej pomocy OSP wszystkich jednostek z Łazisk. Pierwszy raz w Łaziskach stanęły FOOD Trucki z burgerami, zapiekankami i frytkami. Hammersi przeprowadzili pokazowy trening futbolu amerykańskiego a motocykliści Draco FC Dąbrowa Górnicza zaprezentowali swoje motocykle. Na dużej scenie odbywały się występy artystyczne grup dziecięcych i młodzieżowych a także koncert zespołu The Horse i The Wet Band. O godzinie 20.00 rozbłysło przepiękne „Światełko do nieba”. Przez cały dzień trwały liczne licytacje z których zebraliśmy 4525 zł. W organizacji Finału wsparło nas bardzo wielu ludzi, dlatego też należą się podziękowania:
Dziękujemy Wszystkim za Wielkie Serce i jesteśmy ogromnie wdzięczni mieszkańcom Łazisk za obecność i wsparcie. W tym dniu wszyscy mieliśmy jeden cel – bez względu na poglądy polityczne i wyznaniowe – graliśmy dla najbardziej potrzebujących i to jest najwazniejsze i to napędza nas do tego aby razem z Jurkiem Owsiakiem grać do końca świata i o jeden dzień dłużej.
Sztab Kopernik 3407W terminie od 28 lutego do 3 marca 2017r. grupa miłośników sportów zimowych wyjeżdża na wycieczkę narciarską do Poronina.
Koszt wycieczki to 640 zł
O czym musi pamiętać wyjeżdżający?
![]() | +48 322241066 |
![]() | +48 510790884 |
![]() |