50-lecie szkoły

Kiedy po latach odnajdziesz siebie na szkolnym zdjęciu
I spojrzysz w swoje oczy
Zrozumiesz, że wciąż jesteś ważny
I mówić masz o czym.
Wspomnienia i tęsknota, nadzieja i radość
zaplotą się znowu w przyjaźni warkocz
Łzy radości i smutku popłyną obficie
Bo wspomnienia i młodość ze szkoły
To… życie


W życiu każdego z nas są takie chwile i miejsca, których się nie zapomina. Takim miejscem z pewnością jest szkoła znajdująca się przy ulicy Ogrodowej w Łaziskach Górnych obchodząca w tym roku Jubileusz 50-lecia. W dawnym budynku szkoły podstawowej od kilkunastu lat znajduje się Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się 22 października o godz. 10.00 mszą świętą w kościele Matki Bożej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych, którą celebrowali księża – obecny proboszcz ks. Prałat Jacek Wojciech i jego poprzednik – ks. Janusz Lasok oraz ks. Andrzej Kubat. Oprawę mszy świętej uświetnił występ scholi pod przewodnictwem pani Anety Baron.

Następnie wszyscy udali się do gmachu gimnazjum na uroczystą akademię. Wicedyrektor Zofia Teodorowska, przywitała wszystkich Gości, wśród których znaleźli się m.in.: przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, a także księża, emerytowani dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców, dyrektorzy łaziskich szkół i przedszkoli, przedstawiciele związków zawodowych, radni powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, zaprzyjaźnionych instytucji, firm i organizacji, nasi sponsorzy, przedstawiciele mediów oraz cała społeczność szkolna: nauczyciele, pracownicy i uczniowie Gimnazjum nr 1.

alt

Wszyscy zaproszeni na uroczystość, wysłuchali przemówienia pani Dyrektor Grażyny Mendeckiej, która z dumą mówiła o dorobku szkoły, wypracowanych tradycjach, jej renomie, klimacie wzajemnej życzliwości oraz ludziach zaangażowanych w swoją pracę, pełnych twórczego zapału, otwartych i wrażliwych na potrzeby młodzieży. Wyraziła uznanie dla poprzednich dyrektorów, nauczycieli. Wspomniała, że „szkoła nigdy nie była jedynie instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, nauczycieli, którzy oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce”. Okazję do przemówień, życzeń, gratulacji mieli także przybyli goście. Niezwykle osobistymi wspomnieniami podzielił się pan Jan Ratka – były pracownik naszej szkoły i jej dyrektor w latach 1991-1998, oraz pan Tadeusz Król – przedstawiciel pierwszego rocznika, który rozpoczął naukę w szkole przy Ogrodowej.

alt

Dalszą część uroczystości wypełnił program artystyczny. Uczniowie dzięki wehikułowi czasu przenieśli nas w przeszłość, abyśmy mogli powspominać dawne czasy. Sięgnęliśmy pamięcią wstecz do najważniejszych wydarzeń XX wieku, mających miejsce w Polsce i na świecie. Z sentymentem patrzyliśmy, jakie były początki nauki w szkole, która rozpoczęła działalność w 1965 roku, przypomnieliśmy, jak zmieniały się zwyczaje, ludzie, szkolna moda i sam budynek. Słowa uznania należą się pani Teresie Komendzie-Kózce, wieloletniej nauczycielce języka polskiego, uczącej w naszej szkole, która wystąpiła na scenie i zaśpiewała znaną nam piosenkę „50 lat minęło…”. Akademia była niezwykle udana, o czym świadczyły gromkie brawa oraz gratulacje.

Na zakończenie, pani Dyrektor zaprosiła wszystkich obecnych na jubileuszowy tort. Następnie Goście zwiedzali gmach szkolny, oglądali wystawę starych zdjęć, kroniki szkolne, zaglądali do sal, gdzie zostawili część życia oraz mieli okazję wpisać się do księgi pamiątkowej.

alt

Drugiego dnia obchodów, 23 października byliśmy świadkami pasjonującego meczu pokoleń, który odbył się w hali łaziskiego MOSiR-u: absolwenci kontra uczniowie. Zmagania wygrali absolwenci. Po meczu, już w budynku gimnazjum, spotkanie z absolwentami rozpoczęto od przemówienia pani Dyrektor, a później występu artystycznego, w którym uczestniczyli uczniowie szkoły. Następnie wszyscy zebrani mogli spotkać się ze swoimi dawnymi kolegami i nauczycielami. Nie obyło się bez refleksji, wzruszeń, ale i uśmiechu na widok starych fotografii. Goście dzielili się opowieściami, żartowali, opowiadali, jak potoczyły się ich losy, wspominali tych, których już nie ma… Cieszymy się, że tego dnia tak wiele osób odwiedziło naszą szkołę, aby z nami świętować ten piękny czas.

Chcieliśmy wyrazić wdzięczność wszystkim emerytowanym dyrektorom, nauczycielom i pracownikom byłej Szkoły Podstawowej nr 3 i obecnego Gimnazjum nr 1 za ich nieoceniony wkład w tworzenie historii szkoły, a także wszystkim jej Absolwentom, którzy są naszą chlubą. Ich liczne przybycie na nasz jubileusz świadczy o tym, że szkoła stanowi ważny etap ich życia, rodzi ciepłe uczucia i wiąże się z miłymi wspomnieniami. Atmosfera obchodów Jubileuszu na długo pozostanie w pamięci osób związanych ze szkołą. To tu nawiązuje się przyjaźnie na całe życie, przeżywa pierwsze sukcesy i porażki, młodzieńcze miłości. Dla obecnych gimnazjalistów uroczystości związane z 50-leciem były świetną lekcją historii, dla pozostałych Gości okazją do zatrzymania wspomnień, przeniesienia się w beztroskie lata. Aż żal, że święto szkoły już za nami.

Szanownej Jubilatce wypada życzyć kolejnych, co najmniej pięćdziesięciu, lat. Do zobaczenia na kolejnym Jubileuszu!

Przygotowanie Jubileuszu to ogromny wysiłek organizacyjny. Dyrekcja, Pracownicy szkoły oraz uczniowie dziękują wszystkim darczyńcom, którzy materialnie, rzeczowo lub organizacyjnie wsparli nasze przedsięwzięcie:

 • Urząd Miasta Łaziska Górne
 • Fundacja pracownicza PRO EKO w Łaziskach Górnych
 • KURPAS Usługi Remontowo-Budowlane w Mikołowie
 • Klinika Teodorowscy Sp.J. w Mikołowie
 • Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego ROLNIK Sp.z o.o. w Bujakowie
 • Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe VIRMAN w Łaziskach Górnych
 • Przedsiębiorstwo Ubezpieczeniowe Marek Grzegorczyk w Łaziskach Górnych
 • Firma Produkcyjno-Handlowa PROGMET w Mikołowie
 • Firma Handlowa SEBIMAL w Mikołowie
 • Piekarnia Ewa w Łaziskach Górnych
 • Lek.stom. Adam Gawlik PROVIDENT PLUS NZOZ w Wyrach
 • SUBOPOL Sp. z o.o. w Łaziskach Górnych
 • Kwiaciarnia ESZEWERIA w Łaziskach Górnych
 • KiK Sp. z o.o. w Łaziskach Górnych
 • Firma handlowa Lering Supryn Lechosław z Rudy Śląskiej
 • Sklep mięso-wędliny Janusz Piecha w Łaziskach Górnych
 • Pan Wojciech Śpiewak
 • zaprzyjaźnione szkoły i instytucje

To było niezwykłe wydarzenie w życiu Szkoły, niczym podróż sentymentalna po historii, która pozostanie w naszych wspomnieniach i sercach na zawsze…

alt
alt
Szkoła Podstawowa nr 3
im. M. Kopernika
ul. Ogrodowa 48
43-170 Łaziska Górne

alt tel./fax.+48 322241066
alt tel. kom.+48 510790884
alt e-mail sekretariat@sp3.laziska.pl
PROJEKTY I PRZEDSIĘWZIĘCIA


Projekt „Szkoła Patriotów”

Nasza szkoła bierze udział w projekcie edukacyjnym Szkoła Patriotów,
którego głównym celem jest kształtowanie
u dzieci i młodzieży szacunku dla
przeszłości i tradycji, dziedzictwa narodowego
i kulturowego poprzez systematyczną
opiekę nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami
na terenie województwa śląskiego,
stanowiącymi materialne świadectwo
wydarzeń z historii Polski.


Projekty „Zdalna szkoła”

Zdalna szkoła

Zdalna szkoła+


„Rozwój kompetencji
informatycznych i językowych
podstawą
nowoczesnego nauczania”


Informujemy, że od tego roku szkolnego 2019/2020 nasza szkoła realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich
„Rozwój kompetencji informatycznych
i językowych podstawą nowoczesnego nauczania.”
alt

Szyte na miarę – oferta edukacyjna dostosowana do potrzeb
łaziskich uczniów.”

Projekt współfinansowany ze środków
Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Regionalnego Programu
Operacyjnego Województwa Śląskiego
na lata 2014-2020.
alt

Nasza Ziemia, naszą Przyszłością
Projekt ekologiczny Erasmus+
alt
alt


Program PO WER
„Nowoczesny i kreatywny nauczyciel
to lepsza przyszłość ucznia ”

Europejski Fundusz Społeczny
Program Operacyjny
Wiedza Edukacja Rozwój
alt


SZTAB WOŚP
(jedyny w Łaziskach Górnych)
alt

Valid XHTML 1.0 StrictPoprawny CSS!
Copyright (c) 2009-2019. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika. All rights reserved.