mgr Barbara Wróbel

Cele terapii logopedycznej
  • Diagnozowanie oraz usuwanie wad i zaburzeń mowy.
  • Kształtowanie prawidłowej pracy narządów artykulacyjnych.
  • Stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy.
  • Wdrażanie do praktycznego wykorzystania nawyków poprawnej wymowy przyswojonej w toku ćwiczeń.
  • Doskonalenie mowy już ukształtowanej.
  • Usprawnianie techniki czytania i pisania.
Ogólny plan pracy
  • Nawiązanie współpracy z wychowawcami i nauczycielami. Poinformowanie o zasadach współpracy, celach i specyfice pracy logopedy oraz ustalenie terminów przesiewowych i kontrolnych badań mowy uczniów z poszczególnych klas.
  • Przeprowadzenie badań diagnostycznych uczniów klas pierwszych, uczniów uczęszczających na terapię w poprzednim roku szkolnym, uczniów zgłoszonych przez nauczycieli lub rodziców.
  • Opisanie diagnoz logopedycznych, skompletowanie grup oraz przekazanie tych informacji wychowawcom klas.
  • Przekazanie - poprzez wychowawców - rodzicom dzieci zakwalifikowanych na terapię logopedyczną informacji o terminach konsultacji, możliwości współpracy oraz zgody na udział dziecka w zajęciach logopedycznych.
  • Prowadzenie konsultacji z wychowawcami klas o postępach uczniów.
  • Systematyczne prowadzenie zajęć logopedycznych według ściśle określonych, następujących po sobie etapów:

Etap przygotowawczy, na który składają się:

• ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, usprawniające motorykę i kinestezję narządów aparatu artykulacyjnego

Etap właściwy, na który składają się ćwiczenia:

• wywołujące zaburzone głoski, a następnie utrwalające poprawną ich realizację w sylabach, wyrazach, zdaniach, mowie spontanicznej,
  • bogacące słownictwo czynne i bierne,
  • ćwiczenia percepcji słuchowej,
  • ćwiczenia myślenia przyczynowo-skutkowego,
  • ćwiczenia percepcji wzrokowej,
  • ćwiczenia pamięci sekwencyjnej i symultanicznej,
  • ćwiczenia doskonalące umiejętność czytania ze zrozumieniem,
  • ćwiczenia koncentracji i uwagi na zadaniu,
  • ćwiczenia małej motoryki.