„SZYTE NA MIARĘ”
Wymiana partnerska Wassenberg–Łaziska Górne 2017

Zdjęcia  ¦ Wymiana 2015

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży to organizacja międzynarodowa. Jej celami są integracja młodzieży z Polski i Niemiec, wzajemne poznanie się, przyjaźń oraz wymiana szkolna. PNWM wspiera naszą szkołę poprzez dofinansowanie projektu Szkoła Partnerska Wassenberg-Łaziska Górne. Organizacją całego przedsięwzięcia zajmuje się pani Zofia Kozyra, nauczycielka języka niemieckiego w Gimnazjum nr 1.

W 2010 r. dzięki kontaktom z dyrektorami szkoły Gesamtschule w Wassenberg Heinrichem Spieglem i Ludgerem Herrmannem odbyła się pierwsza wizyta niemieckiej młodzieży w Polsce. W tym roku 14 maja 12 uczniów wraz z 2 opiekunami z Wassenberg odwiedziło nas po raz czwarty. Ich podróż do Łazisk Górnych trwała 18 godzin, gdyż dzieli nas 1100 kilometrów. Goście z Niemiec zostali przyjęci przez rodziny 12 naszych uczniów. Przebywanie w polskich rodzinach jest czasem dobrze spędzonym. Niemieckich przyjaciół uczymy języka polskiego, pokazujemy im nasze zwyczaje, tradycje, gościnność, serdeczność, rozmawiamy, spożywamy wspólnie posiłki.

Wymiana młodzieży z obu krajów to był świetnie spędzony czas. Wspólne zajęcia integracyjne, bowling, ognisko jeszcze bardziej nas do siebie zbliżyły. Uczniowie niemieccy byli pozytywnie zaskoczeni naszą małą szkołą. Uczestniczyli w lekcjach, spotykali się z rówieśnikami, dyrekcją, nauczycielami. Nauczyciel z Niemiec Petr Keller postawił na integrację przez sport. Przeprowadził dla nas lekcję wychowania fizycznego, która wprawiła wszystkich w dobry humor. Nie zabrakło również spotkania z zastępcą burmistrza miasta Łaziska panem Janem Ratką, które umożliwiło młodzieży niemieckiej poznanie struktury miasta.

Wycieczka do Krakowa oraz dzień historii w Oświęcimiu to stałe punkty naszej wymiany. W Krakowie zwiedziliśmy Kazimierz, przeszliśmy szlakiem polsko-żydowskiej i niemieckiej historii, podziwialiśmy wzgórze wawelskie, katedrę wawelską, dzwon Zygmunta. Uwieńczeniem tego dnia był spacer po krakowskim Rynku i Sukiennicach. Dyrektor szkoły Gesantschule w Wassenbergu poprosił, aby jednym z punktów programów podczas wymiany był wyjazd uczniów do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Razem złożyliśmy wiązankę kwiatów przy Ścianie Śmierci. Wyjazd do Oświęcimia stał się ważną lekcją historii dla młodych Polaków i Niemców, przyniósł chwilę potrzebnej zadumy.

Podczas wspólnych spotkań rozmawialiśmy na temat relacji pomiędzy Polakami a Niemcami. Wiele udało nam się zobaczyć, przeżyć, były to niezapomniane chwile. 19 maja pożegnaliśmy gości, ale już niebawem spotkamy się ponownie – 24 czerwca uczniowie naszej szkoły wyjeżdżają na wymianę do Wassenberg. Współpraca partnerska Wassenberg-Łaziska Górne umożliwiła młodzieży niemieckiej poznanie polskiej kultury i mentalności. Wymiana to sukces osobistych doświadczeń i współpracy polsko-niemieckiej. Pokazała, że należy łamać uprzedzenia i stereotypy. Przywołując słowa Henrego Forda, chce się powiedzieć: „Połączenie sił to początek. Pozostanie razem to postęp. Wspólna praca to sukces”.

Zofia Kozyra, Jolanta Matyja

50-lecie szkoły
1965-2015

„SZYTE NA MIARĘ”
Copyright (c) 2009-2018. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika. All rights reserved.